Archaeology Department

The organisation and systematisation of collections at the Archaeology Department is based on classical chronological divisions, thus the department itself is divided into three sections: the Prehistory Section, the Classical Antiquity Section and the Middle Ages Section. The department also has a Conservation Workshop and a Documents and Records Section.

The archaeological collections cover all aspects of human life in Bosnia and Herzegovina (habitation, everyday life, economy, art, spirituality, religion, etc.), from the early Stone Age to the late Middle Ages. The artefacts were mostly gathered in the field, while a small portion were purchased or received as gifts.

In addition to their collection and curatorial activities, the staff engage in scientific and research work. The results of their research are processed and published in the Herald of the National Museum of Bosnia and Herzegovina – Archaeology, which has been in print ever since the museum was founded in 1888.

arheologija@zemaljskimuzej.ba

Ostaci pogrebnog plašta kneza Mirka Radojevića

Prema sačuvanom natpisu na jednom stećku u Kopošićima nedaleko od Ilijaša znalo se da je tu nekad bio ukopan bosanski knez Batić Mirković. Arheološkim istraživanjima provedenim na toj nekropoli 2015.

Odjeljenje za arheologiju, prahistorija, ulomak ritona u obliku glave goveda, Pritoka kod Bihaća, helenizam, 2-3 stoljeće pr. n. e.

Ulomak ritona u obliku glave goveda

Riton je posuda u kojoj se čuvala tekućina namijenjena kultnim obredima. U grobu 361 na lokalitetu Jezerine u Pritoci kod Bihaća  nalazio se ulomak jedne takve keramičke posude oblikovane poput njuške goveda, odnosno krave.

Odjeljenje za arheologiju, prahistorija, novac– sredstvo plaćanja, Rimska Republika, 79. g. pr.n.e., Mala Gradina kod Čapljine, Hercegovina

Nazubljeni denar - Denarius serratus

Srebrni novac, u nominali denara. Na prednjoj strani (avers) nosi prikaz na desno okrenute glave Junone Sospite, koja nosi kozju kožu, a s lijeve strane je simbol (prsten?).

arheologija antika posuda

Riton u crvenofiguralnom stilu

Grčka slikana keramika je vrlo važan arheološki materijal, na osnovu koga je moguće rekonstruirati svakodnevni život, trgovinu, društvene odnose, religiju i historijske događaje tog perioda.

arheologija prahistorija posuda lonac

Keramička posuda vučedolske kulture

Keramička posuda iz pećine Hrustovača kod Sanskog Mosta pripada najizrazitijoj kasnoeneolitičkoj kulturnoj pojavi u Bosni i Hercegovini – vučedolskoj kulturi, koja se u svojoj kasnoj fazi širi dolinom Une i Sane u zapadnu i dolinom Bosne i Vrbasa u srednju Bosnu.